Zdeněk Pilař - medailon

Hodně toho pamatuje, málo ještě dokázal a na dohánění nestihnutého už mnoho času nemá.
Tak nějak by se ve stručnosti dala vyjádřit moje současná pozice.

Narodil jsem se v první polovině minulého století a první moje fotografické krůčky datují se zhruba do čtrnáctého roku mého věku. Hovořit ale o nějaké cílené fotografické tvorbě ještě vůbec nelze. Bylo to pouhé " cvakání " čehokoli, od domácí havěti na dvorku přes rodinu až po kamarády. První záchvěv v podobě snahy o jakousi tvorbu se dostavil až v době vojenské základní služby účastí ve fotografické části soutěže tvořivosti mládeže v pohraniční stráži. A protože nebyl zcela bez úspěchu, byl asi základním impulzem k vážnějšímu zájmu zájmu o fotografii jako tvůrčí činnost.

Cesta k opravdové tvůrčí fotografické činnosti byla však od tohoto momentu ještě hodně dlouhá a trnitá. Teprve se vstupem do fotoklubu Safír v roce 1980 jsem měl konečně možnost své  fotografie srovnávat s jinými, vyslechnout si názor na ně (mnohdy ne zrovna příjemný) a učit se ze zkušeností ostatních. A také si najít tu svou "parketu". Tou se nakonec stala  především krajinářská fotografie, i když se samozřejmě nevyhýbám ani jiným tématům. S fotoklubem jsem měl možnost své fotografie prezentovat ve fotografických soutěžích a na společných výstavách doma i ve světě. A byly i nějaké ty úspěchy v podobě oceněných fotografií ve fotosoutěžích.

Léta devadesátá znamenala pak téměř patnáctiletý útlum mé činnosti ve fotoklubu.
S fotografií jsem sice kotakt neztratil, spíše naopak, záliba se mi stala profesí, ale pouze v oblasti zpracování fotografií. Na vlastní tvorbu nezbýval téměř žádný čas a nebyla snad ani chuť. To se změnilo až s odchodem do důchodu. Znovu jsem se zapojil do činnosti ve fotokubu a začal znovu trochu tvořit. Doba přinesla i přechod na digitální techniku a s tím související práci na počítači.

A čím vším vším jsem se dosud snažil zachycovat prchavé okamžiky tohoto světa?  Začalo to bakelitovou Efektou za tehdejších celých sto korun, následovaly pak přístroje Smena 2M, Ljubitěl, v době vojenské základní služby erární Flexaret VI a VII, Praktisix a Exakta, po vojně pak Yashica D, a na nejdelší dobu Praktica MTL 3. Výbavu jsem v devadesátých letech ještě rozšířil o Pentax MZ -M a Pentax MZ 5. V současné době jsou mými společníky přístroje Fuji S 9600 a Pentax K 10 D.

Zdeněk Pilař - galerie

Fotogalerie: Zdeněk Pilař

Tato fotogalerie je prázdná.

© 2008-2012 všechna práva vyhrazena, design by MaK.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode