37. národní soutěž amatérské fotografie 2017

30.09.2017 14:07

SLOVO PŘEDSEDY POROTY

  O tom, že Národní přehlídka ve Svitavách patří k nejprestižnějším fotografickým událostem u nás, dnes už téměř nikdo nepochybuje. Tento fakt si patrně uvědomují i samotní fotografové, kteří v letošním ročníku překvapily velkým množstvím velmi kvalitních fotografií. Celkové množství fotografií bylo sice menší, než v předchozích letech, ale kvalita fotografií podstatně vyšší. Bylo velmi obtížné rozhodovat o tom, které fotografie budou oceněny, které půjdou „jen“ na výstavu a které budou vyřazeny. Porota pracovala velmi soustředěně a zodpovědně. Pomohl i fakt, že byla letos poprvé jen pětičlenná a navíc i částečně omlazená. Tím byla otevřena i šance vzájemně si naslouchat a otevřeně diskutovat. Sám se velmi těším na okamžik, kdy poprvé prolistuji katalog a dozvím se , kdo že vlastně ty ceny dostal.

  K prospěch věci se jeví i fakt, že byl částečně zredukován i počet kategoríí. Obtížná situace však nastala v mládežnických kategoriích. V předkole (internet) totiž každý z porotců hlasoval individuálně, bez možnosti konfrontace se svými kolegy. Postoupily jen ty fotografie, které obdržely největší počet hlasů. Na stolech tedy ležel jen zlomek obrazů do soutěže zaslaných. Na jedné straně užitečné a praktické, na straně druhé se však mohlo stát, že některé kvalitní fotografie do závěrečného kola nepostoupily. I tak ale bylo z čeho vybírat. Překvapivě kvalitní byly fotografie do dvanácti let. Snad všechny si zasloužily alespoň čestná uznání. I kategorie do 21 let byla velmi solidní. Až na drobnosti týkající se hlavně finální podoby fotografií. Výřez, kompozice, tonalita atd. Ale i tak – úctyhodné zlepšení proti minulým ročníkům.

   Snazší práce byla s hodnocením fotografických kolektivů. Nakonec ale došlo k rozdělení hlavní ceny mezi dva adepty. Snad spravedlivě. Vzrušující byl výběr cen v hlavních kategoriích. Zde mohl být oceněn téměř kdokoli. Doufám, že sama výstava tuto myšlenku potvrdí.

   Hlavním cílem poroty letos bylo ocenit hlavně ty fotografie, u kterých je zřejmý vklad tvůrců. Stranou zájmu tedy zůstaly fotografie, které by před lety suverénně vítězily. Malebné krajiny apod.

   Do výběru individuálních cen od sponzorů porota aktivně nevstupovala. Omezila se na jakousi poradenskou službu – ale pouze v případě, že byla požádána.

   S velkou nadějí očekávám okamžiky setkání s účastníky přehlídky. Rozdílení cen, výstava, diskuze. Slova uznání a obdivu nalezneme snad pro všechny. Až ne výjimky, které snad měly posloužit jen k pobavení poroty. Nepředpokládám, že byly míněny úplně vážně.

 

Praha  19.4. 2017                                                                      JOSEF PTÁČEK

 

 

Kontakt

Fotoklub Safír Turnov

info@fotoklubsafir.cz

Alej legií 695
511 01 Turnov

Břetislav Jansa
předseda spolku
+420 732 202 132

Zdeněk Pilař
výstavní činnost, mapové okruhy
+420 724 240 690

Vyhledávání

© 2008-2012 všechna práva vyhrazena, design by MaK.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode