Informace o nás

Fotoklub Safír Turnov

Traduje se, že se turnovští fotografové scházeli k výměně zkušeností již krátce po první světové válce. Tato aktivita přetrvala s několika přestávkami až do padesátých let, kdy patronát nad fotografy převzal tehdejší  národní podnik Dioptra Turnov.

O málo let později se skupina rozdělila na filmovou a fotografickou sekci a přešla pod Okresní kulturní středisko. Fotografové stáli v roce 1961 u zrodu  mapového okruhu Český ráj. V roce 1970  se fotoklub osamostatnil a již pod názvem SAFÍR založil Turnovský mapový okruh. Tehdy se stal jeho vedoucím Jiří Baudyš, který se staral, aby činnost kroužku alespoň neoficiálně dále pokračovala. Kontinuita organizované amatérské fotografie v tomto regionu tak v tomto období nebyla přerušena.

Do jisté míry zlomovým se stal rok 1979, kdy se ujal vedení Karel Kulhavý, který kolem sebe seskupil skupinku několika nadšených fotografů-amatérů, aby se společně pokusili oživit dlouholetou tradici fotoklubu v Turnově. Scházeli se celý rok kde se dalo, někdy i v bytech jednotlivých členů. S přibývajícími zkušenostmi se zvyšovaly i úkoly, které si kladli.To už vyžadovalo mít zřizovatele, který by mohl poskytnout jak místnost pro schůzky a také minimální technické a finanční zázemí.

V roce 1980 tak skupina přešla jako jeden z kolektivů ZUČ pod JKP ROH v Turnově. Vedení se ujal Břetislav Jansa spolu s Ladislavem Randákem. Kroužek po svých předchůdcích převzal název SAFÍR a počet členů vzrostl na 15. Spolupráce se s tímto kulturním zařízením úspěšně rozvíjela, což umožnilo vyhlásit první samostatnou fotosoutěž věnovanou Turnovu a jeho okolí nazvanou  „Turnov 1980“. Výsledkem byla kolekce převážně krajinářských fotografií. To však nebyl jediný výsledek. Fotoklub začal spolupracovat s Okresním muzeem Českého ráje v Turnově, kde začal pravidelně vystavovat nejen fotografie ze soutěží a mapových okruhů, ale představovat i jiné kluby a autory. V roce 1981  klub vyhlásil 1. ročník fotosoutěže věnované krajinářské fotografii nazvané ,,CHKO Český ráj ve fotografii" nyní ZEMSKÝ RÁJ. Tuto soutěř od 16. ročníku podporavalo Ministerstvo životního prostředí. Po 18.ročníku se často měnili páni ministři a podpora soutěže pro nepochopení tím zanikla.

Od roku 1993 působí fotoklub jako samostatné sdružení s právní subjektivitou. Od téhož roku provozuje ve vlastní režii v pronajatých prostorech  muzea Českého ráje v Turnově GALERII SAFÍR, kde se zatím představilo více než 280 našich i zahraničních autorů. Fotoklub má své členy nejen v srdci Českého ráje, ale i na dalších místech republiky. Řádnými členy jsou také fotografové ze Švédska, kteří navštěvují Turnov a svými pracemi se účastní společných výstav a soutěží. O členství projevili zájem i další zahraniční fotografové. Fotoklub je spoluzakladatelem KONTAKTU - sdružení fotografů Euroregionu Nisa, kde se aktivně podílí na jeho činnosti. Do jeho vedení byl na první ustavující valné hromadě zvolen předseda turnovského Safíru Břetislav Jansa.  

Mimo výstav v galerii Safír, uspořádali současní i minulí členové fotoklubu více než 280 výstav u nás i v  zahraničí. V roce 2014 přesáhl počet celkem pořádaných výstav 1000. Jako doklad bohaté činnosti zmiňme ještě řadu společných zahraničních cest, např. do Norska, Španělska  na Korsiku, Sardinii, do Polska či Černé hory.

Od 9. června 2015 je fotoklub zapsán u Krajského soudu v Hradci Králové jako FOTOKLUB SAFÍR TURNOV,z.s.

 

Otázky a odpovědi

Je možné stát se členem fotoklubu?

Ano, samozřejmě. Uvítáme každého zájemce o fotografii. Nejlepší je kontaktovat klub e-mailem na adrese info@fotoklubsafir.cz, popř. kontaktovat přímo předsedu spolku, Břetislava Jansu na tel.: +420 732 202 132.

Jak často se členové fotoklubu scházejí?

Zpravidla jednou za 14 dní v úterý od 17-ti hodin. Prozatím u členů fotoklubu. Do budoucna připravujeme stálé místo schůzek.

Jaké akce fotoklub pořádá?

Fotoklub provozuje v Turnově 1 galerii, kde se po dvou měsících prezentují autoři z ČR i ze zahraničí. Členové se účastní fotografických soutěží a mapových okruhů. Fotoklub pořádá spolu se záchranou stanicí pro postižená zvířata každý rok fotocestu do některé ze zemí EVROPY. Tam navštěvují Národní parky. Fotografie z fotocest najdete na stránkách www.droserabublava.cz v kolonce fotogralerie. Aktuální akce sledujte na stránce KALENDÁŘ VÝSTAV A AKCÍ.

 

 

Kontakt

Fotoklub Safír Turnov

info@fotoklubsafir.cz

Alej legií 695
511 01 Turnov

Břetislav Jansa
předseda spolku
+420 732 202 132

Zdeněk Pilař
výstavní činnost, mapové okruhy
+420 724 240 690

Vyhledávání

© 2008-2012 všechna práva vyhrazena, design by MaK.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode